Časté otázky

Co je Blu-ray?

Blu-ray disk patří k třetí generaci optických disků. Pro čtení disků Blu-ray se používá laserové světlo s vlnovou délkou 405 nm. Technologii vyvinula japonská firma Sony ve spolupráci s firmou Philips. Název disku pochází z anglického Blue ray, tj. modrý paprsek, označení související s barvou světla používaného ke čtení.
Tak jako DVD, má i Blu-ray disk průměr 12 cm (v menší variantě 8 cm) a tloušťku 1,2 mm. Disky umožňují záznam dat s celkovou kapacitou až 25 GB u jednovrstvého disku, 50 GB u dvouvrstvého disku až po 80 GB u oboustranné dvouvrstvé varianty.
Blu-ray umožňuje uložit obraz a zvuk v lepší kvalitě než DVD, což se projeví zejména při zobrazení na plazmových a LCD televizorech či Full HD projektorech (rozdíl je zřetelnější při větší úhlopříčce). Technicky vzato na DVD je obraz uložen jako série snímků s rozlišením 720×576 bodů ve standardu PAL, avšak na Blu-ray mohou být jednotlivé snímky filmu uloženy v rozlišení 1920×1080 bodů (tedy 1080i nebo 1080p). Rozlišení se označuje jako HD či Full HD (high definition).
Zatímco na DVD je standardem šestikanálový zvuk (5.1), Blu-ray nabízí kanálů až osm (7.1), umožňuje použití bezeztrátového formátu PCM, speciálně pro účely Blu-ray vylepšených kompresních formátů Dolby Digital Plus a DTS-HD High Resolution Audio a rovněž jejich bezeztrátových variant Dolby TrueHD a DTS-HD Master Audio. Pro sedmikanálový zvuk a zejména plné využití Dolby TrueHD a DTS-HD je zapotřebí samozřejmě i příslušně vybavený receiver a sada reproduktorů.

 

Jak dlouho předem si objednat naši službu?

Je to různé. Někdy prostě zavoláte na poslední chvíli a ihned se jede natáčet. Jindy jsou termíny zadány i rok dopředu. Proto, pokud znáte termín Vaší akce, neváhejte a zavolejte.
Pokud chcete vyrobit dokumentární, prezentační či hraný film, je třeba pamatovat na přípravu, která takovému projektu předchází. Zde se určitě vyplatí nenechávat vše až na poslední chvíli.